изберете овощен разсад

Правилно засаждане на овощни разсад

Oвощни разсад

Правилното засаждане на плодни дръвчета с подготовка на почвата и избор на фиданки са най-важните фактори при създаването на овощна градина. Затова трябва да им се обърне специално внимание.

 

 Овощни разсад:

Първото решение преди засаждането е изборът на парцел за засаждане, както и решението дали градината ще бъде любителска, хомогенна или смесена, интензивна, шпалирна или овощна ливада. овощни разсад

Най-доброто време за засаждане на плодни дръвчета е през есента, веднага след като паднат листата! Последният подходящ срок е пролетта, преди да започне вегетацията, но е много по-добре дръвчетата да прекарат цялата зима засадени, за да се слегне добре почвата около корените и фините коренови власинки да се свържат с почвата и да подхранват фиданката веднага щом започне вегетацията. Пролетното засаждане има проблем с по-слабото прихващане и по-бавния растеж през първата година, както и с по-голямата нужда от напояване през същия период.

При засаждането на плодни дръвчета е необходимо да се извършат следните стъпки:

  1. Подготовка на почвата

Подготовката включва почистване на терена, изравняване, подобряване и дълбоко разораване. Ако почвата е била преди това обработвана често, структурата ѝ може да се нуждае от подобрение. Един от най-добрите методи е да се остави на угар за известно време или да се създаде ливада. Необходимо е да се вземат мерки за отводняване чрез направата на дренаж.

  1. Избор на вид, сорт и подложка

Преди самото засаждане трябва да се избере вида плод, който ще се засажда, и съответно да се изберат сортовете. Важно е да се знае, че повечето плодове не са самоплодни и се нуждаят от опрашител. Освен избора на вид плод, трябва да се вземе решение и за подложката, върху която е присаден. Подложките се делят на силно, средно и слабо растящи, което пряко влияе върху разстоянието между растенията и формата на короната.

  1. Изкопаване на дупки

В почви, които са предварително разорани или подготвени, се изкопават дупки с диаметър 50-80 см и дълбочина 30-40 см. Ако почвата не е обработвана, дупките трябва да са по-големи – с ширина 1.5-2.5 м и дълбочина до 60 см.

  1. Изваждане на присадките или покупка на фиданки

При изваждането на фиданките е важно да се запази колкото може повече от корена, особено фините коренови власинки.

  1. Набавяне на тор

Идеално е да се използва добре угнил оборски тор. Ако не е възможно, може да се използват изкуствени торове с повече калий в състава.

  1. Подготовка на корените

Корените се подрязват внимателно, за да се отстранят наранените части. Препоръчително е да се потопят във вода или раствор с фитохормони преди засаждането.

  1. Дезинфекция на фиданките

Фиданките трябва да се напръскат с разтвор от меден препарат за дезинфекция преди засаждане.

Правилната подготовка Правилната подготовка

  1. Засаждане

Фиданките се засаждат така, че мястото на присаждане да е 10 см над земята, като се поставя опорен кол.

  1. Защита от вредители – овощни разсад

Необходимо е да се защитят фиданките от зайци и сърни, като се използват защитни мрежи или огради.

Изкопаване на дупки Защита от вредители Защита от вредители Дезинфекция на фиданките Дезинфекция на фиданките Изкопаване на дупки Изкопаване на дупки Изкопаване на дупки Изкопаване на дупки

  1. Подрязване на фиданките
През пролетта фиданките се подрязват на желаната височина и започва формирането на короната.

ВИЖТЕ ПОВЕЧЕ ПО ТЕМАТА – КЛИКНЕТЕ ТУК!

Leave a Comment

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Shopping Cart