Възможни измами при покупка на разсад и грешки при засаждането на овощни дървета
При избора на разсад, освен сортовете, решаваща роля трябва да играят и подложките, на които купувачите трябва да обръщат повече внимание, тъй като някои почви съдържат много варовик, което води до блокиране на определени хранителни елементи в растенията.
Есенната кампания по засаждане на овощни дървета е в разгара си, а на пазара има голям брой сортове на различни ценови диапазони. Независимо от броя на закупените разсадници, най-важното е да се избере качествен посадъчен материал, който по-късно ще осигури висококачествени плодове и подходящ добив.
Препоръки в съответствие с мястото на засаждане
В момента в разсадниците е актуално изваждането и продажбата на разсад, която ще продължи до първите по-големи студове. След изваждането, те се сортират, връзват на снопове и се съхраняват в трап, където купувачите могат да се уверят в качеството на цялото произведено количество. Засаждането продължава от края на октомври до средата на март, освен когато температурите са под нулата, но не трябва да се чака пролетта, за да имат растенията достатъчно време да се вкоренят и да съберат влага около кореновата система.
Актуално изваждане и продажба на разсад
Като човек, който често обикаля терена и познава различните агроекологични условия в България, за любителска овощна градина с различни видове дървета разсадникът може да препоръча круши, присадени на семенна подложка, сливи, череши, ябълки и други видове, които понасят по-малко щети от студовете. Черешата в този регион може да има проблеми със силните ветрове, които са чести, а ако купувачите настояват за засаждане на кайсии, препоръчваме такива, които са присадени двойно, чрез посредник.
При изграждането на всяка овощна градина една от най-важните инвестиции са разсадите и при покупката качеството трябва да бъде решаващ фактор, особено когато става въпрос за по-големи площи и когато се планира дълъг период на експлоатация. Грешките, направени при покупката на лош разсад, трудно могат да бъдат коригирани по-късно, а загубите със сигурност ще бъдат налице.
Как да разпознаем качествения разсад?
На пазара качественият разсад се разпознава по добре развитата коренова система и надземната част, с пъпки с висока степен на диференциация. Той не трябва да бъде нито твърде дебел, нито твърде тънък, нито физически повреден. Трябва също така да се внимава разсадът да не остава изложен извън трапа за дълго време, защото изсъхва, което може да се провери най-добре чрез отрязване на корените с ножици. По тази причина се препоръчва разсадът да се купува директно от разсадника или от доверени търговци. Съществуват различни измами, като заразени разсади или неправилни сортове, които само опитни овощари могат да разпознаят по листата, особено при някои видове като ябълки и повечето круши.
„Това, което мога да забележа, и съм сигурен, че колегите ще се съгласят с мен, е, че от началото на тази пандемия се увеличава интересът към засаждането. Причината за това виждам само в това, че хората прекарват повече време у дома и използват свободното си време максимално, за да подредят и украсят своите градини и дворове.“
По неговите думи, цените на разсада са едно от малкото неща, които не са поскъпнали през последните няколко години, като остават същите като миналата година, въпреки повишените разходи за производство. Най-търсените сортове кайсии са NS4 и NS6, ябълките – златна и червена делишес, крушите – вилиамовка, сливите – чачанска родна, черешите – регина и дюлята – триумф.
Независимо от популярността на водещите сортове, все повече се търсят стари, местни сортове, които са толерантни на болести и подходящи за органично производство. Заради пандемията хората осъзнават все повече значението на качеството на храната, която пряко влияе на здравето, и се обръщат към тези сортове, които могат да се отглеждат с минимална употреба на химически средства.
„Днес на пазара има все повече нови сортове, които са генетично устойчиви на гъбични заболявания, тъй като селекционерите навреме предвидиха нуждите на купувачите, и така съществуват сортове с привлекателни плодове, които не изискват третиране с фунгициди“, вече има интерес към тях, а с добра маркетингова стратегия търсенето може да надмине това на популярните в момента сортове.
Проверете и типа на почвата
Най-честите грешки при засаждането са свързани с разстоянието между растенията, тъй като овощните дървета се засаждат на различни разстояния в зависимост от подложката, а повечето хора не са достатъчно запознати с това. Също така се случва хора да купуват разсад, присаден на подложки, които не са подходящи за техния тип почва, и поради това сортът често не може да реализира своя потенциал, което води до обвинения в грешки при засаждането или към разсадниците.
Следователно, при избора, освен сортовете, решаваща роля трябва да играят подложките, на които купувачите трябва да обръщат повече внимание, тъй като някои почви имат високо съдържание на варовик, което води до блокиране на определени елементи в растенията, резултирайки в появата на симптоми като хлороза и други.
Най-честите грешки при засаждането са свързани с разстоянието между растенията
Освен продажба, на нашите клиенти предоставяме безплатни съвети относно засаждането, избора на сортове, подложки, разстояния, резитба, особено при формирането на отглеждаща форма, както и други въпроси, които купувачите може да имат.
„Излизаме на терен, предлагаме услуга по засаждане, изготвяме планове и проекти, които визуално показват на клиентите как ще изглежда тяхната градина или двор след година или две. По този начин укрепваме връзката с клиентите и изграждаме доверие.“