,

Гала Ябълка

5,00 лв.

Зони: 5-8
Часове за охлаждане: 500-700
Време на цъфтеж: Късно (Въз основа на типичното време в Централна долина на Калифорния)
Беритба: 10 август – 25 август
Изглед: Червеникаво-оранжева кора върху жълта плът.
Характер: Хрупкав с богата смес от сладко и тръпчиво; прекрасна десертна ябълка
Забележителни факти: Една от най-добрите ябълки в средата на сезона. Кръстоска между Golden Delicious и Cox Orange Pippin, две любими наследства, разработени в Нова Зеландия и представени през 1965 г. Ябълката Gala, популярна във всички магазини за хранителни стоки, е ябълка с отлично качество, която е най-добра, когато е набрана прясно от дървото. Златна кожа, покрита с червени ивици, този плод е хрупкав, плътен и ароматен. Надеждно самоплодотворен в по-топъл климат, най-добре съчетан с други сортове ябълки в повечето други климати за най-добро производство. Постоянно доста продуктивен. Страхотен опрашител за повечето сортове ябълки, тази ябълка е чудесна за прясна консумация, сосове и сайдер. Ябълката Гала има много дълъг срок на годност, особено в хладилник. Плодове след 2 години.
Опрашване: Самоплоден и добър опрашител за други сортове

Узряване и плододаване
Ябълката Гала узрява късно през есента. Плододаването започва на 3-годишна възраст (максималното плододаване е на 6-годишна възраст) след засаждането на разсада в земята. Ако запасът е джудже, можете да видите първите плодове. Ябълките се берат през второто десетилетие на септември.

Засаждане
Разсадът се засажда в градината в средата на април или през есента, месец преди пристигането на първата слана. 30 дни преди засаждането се подготвя подходяща ямка, изкопава се яма с диаметър 60 см и дълбочина 60 см. Там се поставят минерални и органични торове.

Опрашване
Гала е частично самооплождащ се сорт, който изисква засаждане на опрашители до него. Най-добрите варианти са: Кейт, Елстар, Джеймс Грийв (може и нашите сортове, които имаме в продажба).

Торене
Торовете се прилагат 4 пъти на сезон в няколко фази:

Първото торене на растението е в периода на образуване на пъпки. Използват се торове, съдържащи азот, хумус или амониева селитра.
Подхранване през лятото (първото десетилетие на юни). Внасят се калий и фосфор, както и оборски тор, урея или пилешки изпражнения.
Подхранване в края на лятото или началото на есента.
Торът се прилага за последен път преди началото на зимата. За това се използват фосфорни и калиеви добавки, хумус, торф и компост.
Устойчивост на замръзване
Растенията имат средна устойчивост на замръзване, нормално понасят краткотрайни ниски температури, но продължителното излагане на ниски температури им вреди.

Болести и неприятели
За да предпазите ябълката Гала от болести и вредни насекоми, е необходимо да предприемете следните превантивни мерки:

през пролетта дървото и големите клони на долния слой трябва да бъдат боядисани;
преди цъфтежа на пъпките на ябълковото дърво, напръскайте добре короната, като нанесете 3% разтвор на бульон от Бордо;
след етапа на цъфтеж използвайте меден оксихлорид.

Shopping Cart